Dział: Podatki
Ministerstwo Finansów wydało broszurę dotyczącą nowych zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi od 1 kwietnia 2014. Broszura zawiera przykłady zastosowania nowych przepisów oraz sankcje karne grożące podatnikowi w przypadku naruszenia nowych przepisów.
Czytaj więcej: Broszura Ministerstwa Finansów dot. samochodów firmowych od 1 kwietnia 2014
Dział: Podatki
Do 31 grudnia 2013 w związku z obowiązującymi w tym czasie przepisami podatnik mógł odliczyć 100% podatku VAT od zakupu pojazdów typu van (1 rząd siedzeń) lub pick-up oraz od kosztów eksploatacyjnych związanych z takimi pojazdami. Po 1 kwietnia 2014 wraz ze zmianą przepisów generalną zasadą stało się 50% odliczenie podatku VAT od pojazdów w firmach. Wyjątkiem od tej reguły są między innymi pojazdy wykorzystywane wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej (po spełnieniu szeregu bardzo rygorystycznych warunków) oraz pojazdy, które ze względu na konstrukcję mają ograniczoną możliwość użycia do innych celów niż związanych z działalnością gospodarczą. Do tej właśnie grupy pojazdów będzie zaliczała się część pojazdów van oraz pick-up.
Czytaj więcej: Odliczanie 100% podatku VAT od samochodów typu van lub pick-up od 1 kwietnia 2014.
Dział: Podatki
Regułą w przypadku samochodów osobowych w firmie będzie 50% odliczenia VAT od zakupu samochodu i związanych z nim wydatków eksploatacyjnych (od 1 kwietnia 2014) oraz od paliwa (od 1 lipca 2015). Jednak w przypadku gdy taki samochód jest wykorzystywany tylko i wyłączenie do celów firmowych, będzie można odliczyć 100% podatku VAT po spełnieniu kilku bardzo rygorystycznych warunków.
Czytaj więcej: Odliczanie VAT od samochodów osobowych w firmie. Cz.2 Odliczenie 100% VAT.
Dział: Podatki
Z dniem 1 kwietnia 2014 w znacznym stopniu po raz kolejny zmieniają się przepisy odliczania podatku VAT od aut firmowych oraz związanych z nimi wydatkami. Procentowa wielkość odliczenia podatku VAT dla samochodów osobowych nieprzekraczających dopuszczalna masę całkowitą 3,5t będzie zależna od sposobu wykorzystywania pojazdu.
Czytaj więcej: Odliczanie VAT od samochodów osobowych w firmie. Cz.1 Wielkość odliczenia VAT.
Dział: Fakturowanie
Z założenia wprowadzenie faktur uproszczonych ma ułatwić wystawianie faktur poprzez możliwość pominięcia części danych. Na przykład jeśli chodzi o dane nabywcy wystarczy podać tylko jego NIP. Jednakże zastosowanie faktury uproszczonych w pewnych przypadkach może być niewłaściwe i powodować, że korzyści z możliwości wystawiania faktur uproszczonych będą nieproporcjonalne do problemów z nich wynikających.